A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Kostarika - Alajuela - Průvodce

Kostarika je perlou jižní Ameriky, oázou klidu, místem pro poznávání tropických oblastí bez rizika. Nabízí krásné pláže, vroucí vulkány, možnosti surfovat a potápět se s delfíny a velrybami i dpočívat beze spěchu a zmatků a užívat si lenošení v houpací síti. Na pobřeží Tichého oceánu je dost míst vhodných pro windsurfing, kouzelná je uměle vytvořená Laguna de Arenal v blízkosti velkolepé sopky. V přírodní rezervaci Isla del Caño, 20 km západně od Bahía Drake, a v Národním parku Isla del Coro, ostrově v Tichém oceánu vzdáleném 500 km jihozápadním směrem od Kostariky, jsou dobré podmínky pro šnorchlování a potápění. Golfito je známým rybářským přístavem, můžete si zde pronajmout člun i na několik dnů. Okolí řeky Río Pacure nabízí nejlepší podmínky pro rafting. Řeka protéká kaňony ukrytými v panenském tropickém pralese. Populaci tvoří z 96% potomci španělských přistěhovalců. Úředními jazyky jsou španělština a portugalština. Hlavou státu je president Abel Pacheco de la Espriella.
Hlavním městem Kostariky je San Chosé.

Podnebí

Kostarika leží v tropickém a subtropickém pásmu. Průměrné roční teploty se pohybují mezi 32°C (na pobřeží) a 17 °C. Celkový roční úhrn srážek činí asi 3000 mm. Pro návštěvu Kostariky je nejlepší období sucha, které začíná koncem prosince a končí v polovině dubna. Ale v této době jsou ceny nejvyšší a hotely plné. V období dešťů jsou některé cesty nepřístupné, takže měsíce duben, květen a doba od poloviny října do poloviny prosince vám dají poznat to nejlepší z obou období.

Poloha

Kostarika sousední na severu s Nikaraguou a na jihovýchodě s Panamou. Na východě tvořípřirozenou hranici Karibské moře, západní břehy omývá Tichý oceán. Celková délka pobřeží činí 1290 km. Karibské pobřeží je 212 km dlouhé, je tvořeno převážně mangrovníkovými háji, močály a písečnými plážemi. Pacifické pobřeží je členitější a skalnatější, místy je lemované korálovými útesy. Díky množství zálivů a poloostrůvků měří celkem 1016 km. Rozmanitost krajiny přitahuje do Kostariky milovníky přírody z celého světa. Ve zdejších tropických lesích roste 1500 druhů stromů. Kostarická republika zaujímá území o rozloze 51.100 km a má 4.1 milionu obyvatel. Hlavními hospodářskými produkty jsou turistický ruch, výroba elektroniky a produkce kávy, banánů a cukru.

Fauna, flora

Kdo chce vidět želvy, měl by navštívit Národní park Tortuguero, kde může sledovat hnízdiště apozorovat želvy při kladení vajec. Díky osvícenému přístupu k životnímu prostředí, jsou zdejší tropické pralesy stále domovem hravých opic, pomalých lenochodů, pásovců, krokodýlů, tapírů, různých druhů ještěrů, jedovatých žab a ohromného množství exotického ptactva, hmyzu a motýlů. Na pobřeží hnízdí ohrožené mořské želvy a mlžné pralesy poskytují úkryt kočkovitým šelmám, především jaguárům. Pro mnoho turistů je největší atrakcí 850 zaznamenaných druhů ptáků, včetně zářivých quetzalů, kolibříků, papoušků ara a tukanů. Lesy jsou bohaté na ebenové, mahagonové a cedrové dřevo. V přírodní rezervaci Monteverde roste více než 2000 druhů rostlin včetně orchidejí.

Historie

První historické záznamy pocházejí z roku 1502, kdy zde 17 dní pobýval Kryštof Kolumbus. Ten byl natolik okouzlen zlatem zdobeným oblečením místních obyvatel, že zemi okamžitě pojmenoval Costa Rica, „bohaté pobřeží“.
První osídlování Evropany probíhalo pomalu a trvalo téměř šedesát let. Jakmile však kolonizace započala, začala Kostarika, stejně jako okolní země, trpět invazí Evropanů. Kostarika byla nejjižnější provincií Nového Španělska, správním městem bylo Cartago. Do roku 1821 byla Kostarika součástí generálního kapitanátu Guatemala, pak se na několik let připojila k Mexickému císařství. V roce 1838 se stala nezávislou republikou. Kromě dvouletého období diktatury Federika Granadose po roce 1917 si Kostarika uchovala demokratickou tradici až do konce 2. světové války, kdy se objevily levicové strany. Nařízení z roku 1949 konečně dalo hlasovací právo ženám a černochům. Poněkud kontroverzním činem bylo zrušení ozbrojených sil, Kostarika začaly být nazývána „jedinou zemí, která nemá armádu“.
Za svoje snahy rozšířit mír do ostatních zemí Střední Ameriky získal prezident Oscar Arias Sánchez v roce 1987 Nobelovu cenu za mír. Nyní je presidentem Abel Pacheco z konzervativní Sociálně-křesťanské strany.
Pacheco zakázal novou těžbu ropy a nerostných surovin a navrhl zákony zajišťující obyvatelům země život ve zdravém životním prostředí.

Pro turisty

Ke vstupu do Kostariky je vyžadován cestovní pas s platností nejméně 6 následujících měsíců povstupu do země, v případě cesty automobilem řidičský průkaz a doklad o vlastnictví automobilu.Občané ČR, držitelé cestovních pasů, mohou cestovat do Kostariky na dobu do 90 dnů bez víza (vzájemná vízová povinnost byla zrušena v roce 2000). Bezvízový pobyt za účelem turistiky do 90 dnů nelze prodloužit. Při odletu z Kostariky se na letišti platí letištní poplatek 26,- USD. Poplatek je možné uhradit předem v Banco de Crédito Agrícola de Cartago a v Banco de Costa Rica. Kostarickou měnou je Kostarický colón tvořený 100 centimy. Naprostá většina obchodů, restaurací, půjčoven automobilů a hotelů akceptují běžné kreditní karty (nejrozšířenější VISA neboMastercard). V San José i v dalších městech jsou na nejdůležitějších místech (velká nákupní centra, banky apod.) umístěny bankomaty. Kreditní karta je vyžadována ve většině hotelů (pokud jí host nevlastní, je vyžadována platba předem za celou předpokládanou dobu pobytu). Vedle kostarických colónů jsou při nejrůznějších platbách běžné americké dolary. Skromným cestovatelům postačí na den asi 35,- USD. USD výše. Nároční cestovatelé mohou snadno utratit až 150 USD/den. Za jedno jídlo v restauracích střední kategorie se platí v průměru 7 - 10 USD, levněji je v lidových restauracích (3 - 5 USD).

Poslední editace textu: 3.6.2011 21:03

Oblíbené hotely

další hotely